»

PG linkovi

Vrijeme/prognoze (forum)

Vrijeme/prognoze

Logo
Sada je: pon 18 pro, 2017 19:26.

Time zone: Europe/Zagreb

Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Iquique, Čile
PostPostano: ned 03 pro, 2017 23:38 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 9:13
Dao Palac gore: : 652 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 696 / Palac dolje: : 2
Prije nekih mjesec dana skoknuo sam u Čile do Iquique-a.
Onako, za gušt na par dana, bez neke velike pripreme...

Premda je vecinu vremena bilo dosta oblacno (baze u prosjeku na 900m), letilo se odlicno. Dizanja su bila 4-6 m/s, uz dosta vjetra koji nije bio najpovoljniji za dugi XC. Nadao sam se tamo sresti neku ekipu za XC, ali banana. To je bio peh, pa sam toplu vodu (gdje i kuda ici, na sto paziti, koliko reskirati, kako nazad, koga imati za SOS (bas nikoga) i sl.) morao otkrivati sam. Pricanje spanjolskog isto dobro dodje (engleski nula bodova), ali srecom funkcionira i sporazumijevanje rukama i nogama :)

Premda se tamo leti nisko (uglavnom ispod 1.000 m), mogu se napraviti ogromni preleti. Trik je u tome da trebaš imati logistiku koja je meni jako nedostajala (i otici na pravi start da ne letis u vjetar). Pjesacenje po pijesku u nekoj nedodji je poprilično zahebano. Bilo je puno letenja u vjetar, trebalo se cuvati zavjetrina (kojih zavjetrina nije mi bilo jasno???), dosta jakih termika i kad nemas bas nikoga tko bi te potrazio ako negdje zapnes, bio sam sretan sto letim svog Mentora 5, koji mi se pokazao kao najbolje krilo koje sam do dan danas letio. Pouzdan, mocan i precizan.

Najduzi let napravio sam zadnji 5. dan, kad sam donekle snimio i ispipipao situaciju. Šteta, jer nakon toga sam skužio da se baš svaki dan, premda je bilo 100% oblačnih dana s niskim bazama, moglo napraviti +100 km prelet. Ali kao što rekoh, za to treba imati logistiku i nesto iskustva koje je meni nedostajalo u tih 5 dana koliko sam bio tamo...

http://xcglobe.com/pilots#show-flight/2067394/

Slika niže - start Alto Hospicio. Na startu puše ekvivalent kao na Borju kad je dobro. No big deal...

slika

Pogled na grad Alto Hospicio. Dođeš do samog ruba grada i onda se "baciš dole", tocno iznad ovih cesta kojima se promet penje gore do grada.
Na start se dolazi javnim prijevozom - gradskim autobusom.

slika

Gdje god pogledaš, samo pijesak. Piše mi Veliki: "Čuvaj se da ne sletiš na neko drvo, tamo sigurno nemaju pila." :)

slika

Na slici iznad, lijevo dole uz ocean Iquique, desno gore Alto Hospicio.
Na slici dole Iquique.

slika

Glavno sletiste u Iquiqueu, plaža Cavancha. Poseban je dozivljaj sletiti ovdje...

slika

Na plazu svako malo netko slijece. Puno pilota je na startu, uglavnom rekreativaca, puno tandema, nesto ekipe koja brije na ucenje akra, dok XC pilota nije bilo.

slika

Ocean je hladan. Nešto kao Jadran u ranom 5. mjesecu. Radni dan, radno vrijeme, nema ljudi na plaži.
PS - na ovoj plazi je zabranjeno kupanje jer su valovi opasni.

slika

Start Palo Buque. Doslovce ovdje se starta. Dignes krilo, laminarni vjetar te nosi unazad prema pjescanoj dini iza. Kako je lagana nizbrdica vec nakon 15-tak koraka unazad lagano se pocne peglati dina. Cudo...

slika

Ekipa koja je proputovala svijetom, kaze kako je ovo najbolje mjesto za letenje na pijesku i surfanje dina. Ne znam kako je drugdje, ali mogu potvrditi da je ovdje fenomenalno.

slika

Premda su baze bile jako nisko, moglo se i u XC...

slika

47 Palac gore: : ada, Adriana, andrija, badel, Barney, Box, CW, Dark-O, dasso, djura, Flyingbear, Franco, gburazer, gprelac, grgos, hrvoje.vt, Ikare, inja, isantek, Ivica B., jandaneli, js, Jure, Kajgod, kbelcar, kolonjak, luka, MadMax, marin, Maslina, pelin, Pikutić, profa, reban, Robert, robertk, ROC, Roman Lavriv, Sinisa, Toomy, vedran_zgela, VedranMRi, zlatko2508, zoli, zupanich, čule, Šokre    
Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Time zone: Europe/Zagreb

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: