»

PG linkovi

Vrijeme/prognoze (forum)

Vrijeme/prognoze

Logo
Sada je: uto 21 stu, 2017 1:55.

Time zone: Europe/Zagreb

Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Koliko je letenje slobodno
PostPostano: pet 09 lip, 2017 16:14 
Offline     DHV 2

Član od: uto 01 ruj, 2009 9:34
Dao Palac gore: : 442 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 358 / Palac dolje: : 3
Koji put mi se čini da smo zapravo stvarno glupi. Imamo puno primjedbi na druge, a zaboravimo da u većini slučajeva nemamo nikakvo odobrenje za naše letenje, a koje je radi naše i tuđe sigurnosti propisano člankom 38. Pravilnika o letenju zrakoplova.

http://www.ccaa.hr/download/documents/r ... i-plz_1396

Prokomentirao bih i Zoranov let. Već sam vidio da se par pilota uputilo u tom smjeru, koji je u najmanju ruku opasan. Stvarno ne razumijem da netko želi svoju obitelj ostaviti u društvu 150 obitelji ljudi koje je pobio.

http://xcglobe.com/flights#show-flight/2002327/

Iako nije ušao u CTR Pleso, bio je na stvarno glupim pozicijama, što se može vidjeti na enroute lower chart koji možete naći u AIP-u

http://www.crocontrol.hr/UserDocsImages ... en-HR.html

(klikni na ENR 6, pa onda Enroute-Chart-ICAO-Lower-Airspace)

Nemam sad vremena dizati screenshotve, molio bih pomoć administratora preko PM.

Ovo je baš loše...

Vrh

Naslov: Re: Koliko je letenje slobodno
PostPostano: pet 09 lip, 2017 16:37 
Offline     DHV 2

Član od: sri 07 lis, 2009 12:36
Dao Palac gore: : 146 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 238 / Palac dolje: : 1
Ilustracije radi primjeri prilaza Plesu za letove sa istoka i sjeveroistoka Europe:
https://www.flightradar24.com/data/flig ... 40#da8e17a
https://www.flightradar24.com/data/flig ... 3/#da14b2d

1 Palac gore: : Laminar    
Vrh

PostPostano: sub 10 lip, 2017 14:06 
Offline     DHV 2-3

Član od: sri 14 lis, 2009 8:20
Dao Palac gore: : 54 / Palac dolje: : 12
Dobio Palac gore: : 368 / Palac dolje: : 51
Pozdravljen Dario,

pred dobre četri godine na ovom istom forumu pisano je o letenju u zoni Sesveta.

Zoranov let pa je priča za sebe. Istina nije uletio u zonu CTR Zagreb, a da se vozio na par kilometra od pristajalno - uzletnog koridora i to na visini gdje velike ptice dižu ili spuštaju visinu... bravo...čovjek ostane brez teksta.Sama sreča je da ga neko nije pokupio.

No tu ni kraj gluposti. Let nastavlja leteči u zoni TMA Zagreb te uleče u zonu LDR 45 Lekenik. :shock: U toj zoni leti dobrih 40 minuta, a LDR 45 Lekenik je zona u kojoj stvarno ne bi htio letiti..zona u večini rezervirana za letove vojnih letilica.

Laminar je napisao/la:
Stvarno ne razumijem da netko želi svoju obitelj ostaviti u društvu 150 obitelji ljudi koje je pobio.

a ja mogu samo dodati :respekt: pilotu na hrabrosti i sreči koja ga je poslužila tokom leta, jer če bi ga ta napustila lako bi na nekom drugom mjestu neko reko :amen: te bacio koju lopatu zemlje.

LP Siniša

Vrh

PostPostano: pon 12 lip, 2017 14:50 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 18:06
Dao Palac gore: : 126 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 439 / Palac dolje: : 0
Laminar je napisao/la:
Koji put mi se čini da smo zapravo stvarno glupi. Imamo puno primjedbi na druge, a zaboravimo da u većini slučajeva nemamo nikakvo odobrenje za naše letenje, a koje je radi naše i tuđe sigurnosti propisano člankom 38. Pravilnika o letenju zrakoplova.

Ja se, u tom smislu, ne smatram glupom, nego realistom.
Za početak, koliko puta se u čitavom pravilniku spominje rječ "parajedrilica"? Dva puta.
Nadalje; iz iskustva znamo da nas kontrola leta uopće ne doživljava. Koliko puta smo ih zvali i oni nam samo "defaultno" daju 4000 feeta i tko nas..
Baš me zanima koliko feeta će nam dati za državno?

Al svejedno; zvat ćemo ih i dalje i najavljivat im naše letenje.

Laminar je napisao/la:
Prokomentirao bih i Zoranov let. Već sam vidio da se par pilota uputilo u tom smjeru, koji je u najmanju ruku opasan.

OK; onda nam, molim, sustavno napiši/te odn. nariši/te zone di se nisko kreću avioni pa da svi znamo di ih možemo očekivati.
Tako je meni jedan kolega pilot rekao da je znao vidjeti avione nisko na dionici između Marije Bistrice i Zlatara.

Laminar je napisao/la:
Stvarno ne razumijem da netko želi svoju obitelj ostaviti u društvu 150 obitelji ljudi koje je pobio.

Da; jedan airbus će baš skrenut i strmoglavit izbjegavajuć jednog Zokija/Jasne/you-name-it ;)

Laminar je napisao/la:
Iako nije ušao u CTR Pleso, bio je na stvarno glupim pozicijama, što se može vidjeti na enroute lower chart koji možete naći u AIP-u..
Ovo je baš loše...

Nije bio na "glupim pozicijama" nego ispod baza. Small bullet, big sky.
Ne bi rekla baš neloše, nego odličan let. Ali to je samo moje mišljenje. :)

Vrh

PostPostano: pon 12 lip, 2017 17:12 
Offline     DHV 2

Jasna, već sam stavio linkove za Lower Enroute Charts i zamolio administratore da podignemo gore slike (da se ne mora klikati).

Mislim da si krivo polovila, barem ono što sam ja pisao. Ja nisam pisao o avionima koji nisko lete, nego propisanim standardnim procedurama (SID, STAR, Lower Enrout Charts) po kojima su Zorana nekoliko puta mogli raskomadati putnički avioni tijekom tog leta, a taj avion bi najvjerojatnije pao, hence 150 pissed off obitelji.

Spominjanje dva puta parajedrilice(ili zmaja) u PLZ ne znači da se neke druge odrebe ne tiču nas, a SERA kaže da se u smislu Uredbe pod "jedrilice" smatraju i parajedrilice i zmajevi.

Što se tiče visine za tekmu, obrati se Profi da ti on uz cigaretu pojasni zašto i kako. Profa marljivo obilazi sve radionice HKZP-a i sluša odgovore na točno ta pitanja. HINT: što ranije podneseš zahtjev, to HKZP ima više vremena za porcjenu rizika i produciranje alternativnih procedura kojih će se morati pridržavati apsolutno svi avioni koji lete u Istri, pa poveži... Više vremena-veća visina odobrenja.

Kontrola ni ne može doživljavati na kad nazovemo prije letenja, iz istog gore navedenog razloga. Zato još jednom naglašavam važnost AMC portala koji u realnom vremenu obrađuje podatke, što znači da će biti daleko više prostora da grabimo veće visine, al' kako ni sam ne znam kako će to funkcionirati, hajd' da vidimo.

Ono što mene muči je da i dalje ne kontaš koliko je to stvarno opasna stvar bila, a ako ne kontaš ti, koji je tek ćumez u glavi standardnih pilota...

Profa, mislim da se mora hitno organizirati neko okupljanje...

7 Palac gore: : Airie, dasso, jrabic, Nik01, profa, Ratko, tmuic    
Vrh

PostPostano: pon 12 lip, 2017 18:03 
Offline     DHV 2-3

Jasna je napisao/la:
OK; onda nam, molim, sustavno napiši/te odn. nariši/te zone di se nisko kreću avioni pa da svi znamo di ih možemo očekivati.
Tako je meni jedan kolega pilot rekao da je znao vidjeti avione nisko na dionici između Marije Bistrice i Zlatara.

Jasna nije potrebno da ti Dario nacrta zone...sve je već odavno definirano..postoje karte opisi na webu, jedino treba malo poguglati i stvar proučiti. U novije instrumente se da sve to upisati pa imaš sve vidno tokom leta...pa je na tebi da odlućiš ali češ to poštivati ili kršiti.

Koliko je realno to od tebe očekivati je pa drugo pitanje jer za Zoranov let si napisala:

Jasna je napisao/la:
Ne bi rekla baš neloše, nego odličan let. Ali to je samo moje mišljenje. :)

Nedo bog da jednog dana zbog letenja nekolicine nediscipliranih pilotov dođe do kakve tragične sitvacije, pa se zatvori zona letenja za parajedrilice ili svede na dovoljenih 300m u G sloju... tada češ moguče početi drukčije razmišljati, no treba če opet podosta godina da si izborimo mjesato na CRO nebu.

Zanima me samo ali bi bila toliko hrabra da letiš u Avijanu te uletiš u vojnu zonu...letiš dobrih 40 min. i kasnije to objaviš na webu....naravno ako bi ti to oni dozvolili poslije uhičenja. Tamo je kazna i oduzem opreme najblaža kazna....

i za kraj...dok god se takvo letenje ne sankcionira kaznama i oduzemom licence nema šanse da bilo kakvo okupljanje, seminari pomognu pojedincima da shvate ozbiljnost sitvacije u koju svjesno ulječu.

LP

Vrh

PostPostano: uto 13 lip, 2017 0:59 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:03
Dao Palac gore: : 660 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 854 / Palac dolje: : 6
Biti će okupljanje na DP, jednu večer čemo popričati o AMC-u i o odobravanju visina.

4 Palac gore: : Airie, Laminar, tmuic, vedran_zgela    
Vrh

PostPostano: sri 14 lip, 2017 14:42 
Offline     DHV 2

Član od: sub 10 lis, 2009 20:01
Dao Palac gore: : 3201 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 103 / Palac dolje: : 0
profa je napisao/la:
Biti će okupljanje na DP, jednu večer čemo popričati o AMC-u i o odobravanju visina.

može Profa ali uz odobrenje da možemo konzumirat neka pića ! :beer: :-D

1 Palac gore: : Laminar    
Vrh

PostPostano: sri 14 lip, 2017 14:51 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:03
Dao Palac gore: : 660 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 854 / Palac dolje: : 6
vedran_zgela je napisao/la:

Može samo ako i onaj koji priča dobije po koju rundu :beer: :lok:

2 Palac gore: : Laminar, vedran_zgela    
Vrh

PostPostano: sri 14 lip, 2017 16:48 
Offline     DHV 2

profa je napisao/la:
vedran_zgela je napisao/la:

Može samo ako i onaj koji priča dobije po koju rundu :beer: :lok:

Ja mogu puuuno pričati :D

Vrh

PostPostano: ned 02 srp, 2017 19:33 
Offline     DHV 2-3

neki baš vole da se kockaju sa svojim i tuđim životima.... krajnje vrijeme da agencija nešto uradi.

http://xcglobe.com/flights#show-flight/2011154/

LP

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Time zone: Europe/Zagreb

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.