»

PG linkovi

Vrijeme/prognoze (forum)

Vrijeme/prognoze

Logo
Sada je: pon 22 lis, 2018 3:13.

Time zone: Europe/Zagreb [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Buduca letacica :)
PostPostano: ned 05 srp, 2015 22:22 
Offline     DHV 1

Član od: ned 05 srp, 2015 22:09
Dao Palac gore: : 0 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 0 / Palac dolje: : 4
Pozdrav svima :) , jos ne letim ali planiram uskoro poceti pa me zanimaju neke stvari, npr da li je moguce prijaviti i poloziti ispit za pilota parajedrilice ako nisam zavrsila skolu , tj. da sama kupim krilo, naucim letjeti i kad mislim da sam spremna odem na ispit . Da li mi moze netko zabraniti da ja bez skole sama polijecem recimo sa kupljenovog sa svojim krilom. Kakva je situacija sa terenima na vecim visinama npr. Japetic , Sljeme , Tribalj, da li tamo itko kontrolira tko ima dozvolu a tko ne? Sto mi se moze u najgorem slucaju dogoditi ako netko sazna da letim bez dozvole ?

Pozdrav,
Petra :)

Vrh

Naslov: Re: Buduca letacica :)
PostPostano: ned 05 srp, 2015 22:59 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:53
Dao Palac gore: : 494 / Palac dolje: : 8
Dobio Palac gore: : 1284 / Palac dolje: : 11
pticica je napisao/la:
Pozdrav svima :) , jos ne letim ali planiram uskoro poceti pa me zanimaju neke stvari, npr da li je moguce prijaviti i poloziti ispit za pilota parajedrilice ako nisam zavrsila skolu , tj. da sama kupim krilo, naucim letjeti i kad mislim da sam spremna odem na ispit . Da li mi moze netko zabraniti da ja bez skole sama polijecem recimo sa kupljenovog sa svojim krilom. Kakva je situacija sa terenima na vecim visinama npr. Japetic , Sljeme , Tribalj, da li tamo itko kontrolira tko ima dozvolu a tko ne? Sto mi se moze u najgorem slucaju dogoditi ako netko sazna da letim bez dozvole ?

Pozdrav,

Baš ti zapelo da bude sve kako si napisala? Aj nemoj žalit nešto love i sačuvaj živu glavu - upiši školicu, pa po ma lo ...

http://www.knjigovodstveni-programi.hr
http://www.kronwin.hr
http://www.opz-stat-1.kronwin.hr/
http://www.hub.kronwin.hr/
http://www.dbasewinner.eu

3 Palac gore: : Airie, Irena, Laminar    
Vrh

PostPostano: ned 05 srp, 2015 23:37 
Offline     DHV 2

Član od: uto 22 svi, 2012 23:26
Dao Palac gore: : 138 / Palac dolje: : 6
Dobio Palac gore: : 692 / Palac dolje: : 17
pticica je napisao/la:
Pozdrav svima :) , jos ne letim ali planiram uskoro poceti pa me zanimaju neke stvari, npr da li je moguce prijaviti i poloziti ispit za pilota parajedrilice ako nisam zavrsila skolu , tj. da sama kupim krilo, naucim letjeti i kad mislim da sam spremna odem na ispit .

Ne, ne mozes na ispit tek tako, jer ispit se radi kod instruktora u obucnom centru, sto znaci da trebas upisati u skolu.

pticica je napisao/la:
Da li mi moze netko zabraniti da ja bez skole sama polijecem

Da, moze ti zabraniti letjeti i ako ne slusas, zove se policija, napravi zapisnik, vjerovatno ti se oduzme oprema i placas kaznu, sta je odgovor i na ostatak tvojih pitanja.

pticica je napisao/la:
ja bez skole sama polijecem recimo sa kupljenovog sa svojim krilom.

Hvala bogu da nisi rekla negdje u Istri. Laknulo mi je.

A da te ja nesto pitam... Bis li isto tako isla sama ucit letjeti avion? Jer nije da bi sa letenjem bez instrukcija ugrozavala samo samu sebe. Ugrozavala bis i druge oko i ispod sebe.

A uvijek sam mislio da su zene pametnije od nas muskih budala. :dash:

Molim te, slusaj savjet Romana. Upisi neku skolu, a prije toga raspitaj se kod kojeg instruktora i obucnog centra bi ti moglo biti najbolje. Vecina instruktora i instruktorica su super ljudi i bit ce ti zabavno a i najbrze i najsigurnije ces nauciti letjeti.

Pozz

6 Palac gore: : gburazer, Irena, isantek, Laminar, Morelli, čule    
Vrh

PostPostano: pon 06 srp, 2015 13:44 
Offline     DHV 1-2

Član od: uto 07 kol, 2012 18:05
Dao Palac gore: : 71 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 44 / Palac dolje: : 0
Preporucam da upises tecaj jer ces puno brze napredovati. Ako i krenes sama,dugo ces vremena sumnjati u sebe i svoje sposobnosti jer ti nitko nije rekao sta se smije, a sta ne, ili jos gore, bit ces pre sigurna u svoje sposobnosti, sto je puno gore.

Btw, dobrodosla u jato.

3 Palac gore: : Irena, Laminar, Vojo    
Vrh

PostPostano: pon 06 srp, 2015 15:49 
Offline     DHV 2-3

Član od: uto 01 ruj, 2009 9:34
Dao Palac gore: : 510 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 376 / Palac dolje: : 3
Svrbi me da li da pišem ili ne...

Kako je Bešo napisao, dobrodošla u jato, al' hajd' da i ostaneš u jatu, a ne da o tebi čitamo u crnoj kronici i da napraviš svima medvjeđu uslugu da ljudi misle kako su piloti luđaci koji se lome naokolo.

Nemoj biti jedna od ekipe koja šalje ovakve upite (Doc, našao sam ono što sam ti jučer pričao :)):

druze dali imas neki palagvajder ili paramotor da bi prodao ili nekoga ko prodaje moze i neki zmaj koji sta i koliko pozz

Odnosno, da idemo afirmativno, budi pametna i iskoristi znanje i iskustvo nastavnika letenja. Ipak je poanta svega ovog da se zabavljamo, a vjeruj mi zabave ti neće nedostajati, pogotovo kako budeš napredovala. Postaje sve bolje i bolje!

Sretno i uživaj! :-D

2 Palac gore: : Irena, Vojo    
Vrh

PostPostano: pon 06 srp, 2015 20:10 
Offline     DHV 1-2

Član od: uto 08 tra, 2014 17:52
Dao Palac gore: : 179 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 16 / Palac dolje: : 0
Laminar je napisao/la:
...da o tebi čitamo u crnoj kronici...

Kad to tako kazes i mene pomalo pocinje biti strah letiti :P

Nemoj se puno misliti koji ces klub odabrati jer sam siguran da koji god klub odaberes ce ti biti najbolji i da mu nijedan drugi klub nece biti ravan.

Nazovi klub i i reci da oces letiti, onda ce stvari krenuti dalje same od sebe, od onda nema povratka jer kad prvi put budes drzala krilo u ruci samo ces htjeti ici letiti :)
A isto tako kad kazes prijateljima za letenje oni ce te isto i gurati napred i podrzavati u tome i stalno pitati kako ti ide, tako da motivacije nece faliti.

I jos jedna jako vazna stvar, ako ti se bilo sto dogodi, nemoj odustati, to tek sad nakon 2 godine shvacam. (da nije bilo Jere, kojeg svi napadaju ode na forumu, Jure i Đanija (Vulkanizera) ja bi odustao nakon prvog skolskog) ;)

Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 0:03 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:53
Dao Palac gore: : 494 / Palac dolje: : 8
Dobio Palac gore: : 1284 / Palac dolje: : 11
pticica je napisao/la:

Pozdrav,

A ne da mi vrag mira. Kako to da "buduća letačica" zna više terena od prosječnog početnika, uz to spominjući terene s "većim visinama, npr. Japetic , Sljeme , Tribalj"? Pa Kupljenovo, pa tko to tamo kontrolira (peva)? I broj postova = 1???? Onak, iz čista mira, javi se neki curetak i napiše ovakav tekst? Ne hebu me teorije zavjere, alergičan sam na njih, al ovo mi smrdi na neku jeftilen provokaciju.

A tko te je pripustio forumu, kad dobro znam da Zac, Doc i ostala ekipa velike četvorke (di im se Luka izgubio?) bdiju nad svakim napisanim retkom? Da ne kažem - od prvog (jedinog) posta pa dalje, reakcije nema. Uostalom, zašto bi je i bilo. "Letačica", kome god jatu pripadala, cvrkuće za nekog ili nešto. To je moj dojam.

Ak se varam, curetak, oprosti mi na neznanju. Al nešto mi smrdi da se ne varam ... eto, ne mogu si pomoć

http://www.knjigovodstveni-programi.hr
http://www.kronwin.hr
http://www.opz-stat-1.kronwin.hr/
http://www.hub.kronwin.hr/
http://www.dbasewinner.eu

6 Palac gore: : Airie, dr zdravko, ibanjac, Ivica B., marijabobinac36, vedran_zgela    
Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 10:11 
Offline     DHV 2-3

Član od: uto 25 kol, 2009 7:35
Dao Palac gore: : 543 / Palac dolje: : 5
Dobio Palac gore: : 440 / Palac dolje: : 1
Roman Lavriv je napisao/la:
A tko te je pripustio forumu, kad dobro znam da Zac, Doc i ostala ekipa velike četvorke (di im se Luka izgubio?) bdiju nad svakim napisanim retkom? Da ne kažem - od prvog (jedinog) posta pa dalje, reakcije nema.

Za "pripuštanje" ;) forumu jedini uvjet je da se u korisničkom profilu ispuni polje "Puno ime i prezime". Pravo, lažno, alias - svejedno, jer mi to ionako ne možemo provjeriti. A napisani retci do sada se ne kose s ikojim pravilom komunikacije na forumu. Koja im je svrha, to je stvar osobne procjene. Jedino se nadam da su vremena samoukih kamikaza ipak iza nas. :hi:

Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 11:10 
Offline     DHV 2

Danči je napisao/la:
Jedino se nadam da su vremena samoukih kamikaza ipak iza nas. :hi:

Na zalost samouki kamikaze obicno nikad nisu sami. Obicno jim "znanje" predaju njihovi dobronamjerni prijatelji sa ili bez PG dozvole. Dok mi osobno ili kao zajednica to podrzavamo, ne vidim da ce vremena samoukih kamikaza proci tek tako.

Jedino ne znam kako konstruktivno prici netkome koji je u procesu da uci sam ili njegovom "prijatelju" (ili obojici) bez da iskrsne svadja ili da dodje do toga da se zove policiju.

Stvar je u tome da i jedan i drugi znaju sta rade i znaju da nije OK ali imaju puno "valjanih" razloga zasto je to za njih OK.

Any suggestions?

Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 12:38 
Offline     DHV 2

Član od: pet 28 kol, 2009 14:58
Dao Palac gore: : 960 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 155 / Palac dolje: : 0
Airie je napisao/la:
Jedino ne znam kako konstruktivno prici netkome koji je u procesu da uci sam ili njegovom "prijatelju" (ili obojici) bez da iskrsne svadja ili da dodje do toga da se zove policiju.

Stvar je u tome da i jedan i drugi znaju sta rade i znaju da nije OK ali imaju puno "valjanih" razloga zasto je to za njih OK.

Any suggestions?

Prvo dobronamjerno, a onda ako ne ide - ignorirati ih. Zaslužena izopćenost iz zajednice je najveća kazna i ujedno motivator za ispravak zajednici neprihvatljivog ponašanja.

Druge metode su kratkog vijeka, stvaraju još veći inat i otpor i neugodne su za sve uključene.

Izuzetak su registrirana i održavana poletišta gdje bi nesreća mogla izazvati dodatne probleme za ostale - tada jednostavno spriječiti takve da lete, na bilo koji način. Razgovor, policija, fizički ih spriječiti, whatever. Kao što nećeš nekome dati da puši u tvojoj kući, ako si nepušač i ne toleriraš to, npr.

Other than that, nek riskiraju i lome se ako im se riskira i lomi. Sloboda + odgovornost = svakom svoje.

3 Palac gore: : CW, Irena, tmuic    
Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 13:59 
Offline     DHV 1

Hvala svima na odgovorima :) ,
Romane, ne brini, nije to nikakva provokacija, to je samo moja znatizelja, nadam se da nikoga nisam uvrijedila pitanjima :shock: , Airie, upoznala sam dosta ljudi iz raznih grana zrakoplovstva i vecina je kulturna i ljubazna , ti kvaris prosjek :bad: , zanima me jos par stvari , znaci kada zavrsim skolu i dobijem dozvolu, smijem letjeti gdje god hocu i koliko god visoko zelim bez da me itko gnjavi? ( naravno ne u CTRu), ako bih kasnije htjela na motorni paraglider, da li opet postoji skola i za to ili njega mogu letjeti samo sa dozvolom za slobodno ?

Pozdrav,

Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 14:12 
Offline     DHV 2-3

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz ... 3_879.html

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz ... _2433.html

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 07&from=HR

2 Palac gore: : Airie, joe33    
Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 14:45 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:03
Dao Palac gore: : 683 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 899 / Palac dolje: : 6
pticica je napisao/la:
...Zanima me jos par stvari , znaci kada zavrsim skolu i dobijem dozvolu, smijem letjeti gdje god hocu i koliko god visoko zelim bez da me itko gnjavi? ( naravno ne u CTRu), ako bih kasnije htjela na motorni paraglider, da li opet postoji skola i za to ili njega mogu letjeti samo sa dozvolom za slobodno ?

Pozdrav,

Nije to baš tako da smiješ letjeti gdje hoćeš i koliko visoko želiš bez da te itko gnjavi, postoje tu neka pravila i propisi, kontrola leta, slobodnoletačke zone, koridori , itd., a o svemu tome se ući na tečaju ako bi kasnije htjela na motorno, također nekakvu obuku trebaš proći i dobiješ u svoju dozvolu povlasticu da možeš letit i motorno.

Laminar ti je na gornjem postu dao linkove za PRAVILNIK O UVJETIMA I NAČINU UPOTREBE OVJESNE JEDRILICE,
PARAJEDRILICE, PADOBRANA S POGONOM I JEDRILICE PRAZNE MASE DO 80/100 KG te ga prouči i bit će ti jasnije, a tu je i Pravilnik o letenju zrakoplova itd.

na ovom linku imaš popis registriranih obučnih centara od strane Agencije pa odaberi jednog i počni s obukom http://www.ccaa.hr/download/documents/r ... -gend_1344

1 Palac gore: : Irena    
Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 16:38 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 17:40
Dao Palac gore: : 318 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 455 / Palac dolje: : 2
Pozdrav Petra,

pitanja u prvom postu su ti prilično nelogična pa čovjeka mogu malo izbaciti iz takta. Ne trebaš zamjeriti što ti je netko u tom tonu i odgovorio. Ako kojim slučajem imaš prijatelja koji te malo kao uči a nije nastavnik i nije u obučnom centru - nije ti ni prijatelj jer ne bi to radio.

Ali, kao što se kaže da nema glupih pitanja već samo glupi odgovori, idemo probat redom:

Pitanje za tebe na koje ako je odgovor da, do kraja posta bi se trebao promjeniti u ne.

Da li stvarno misliš da je parajedriličarstvo (PG) takav oblik letenja da možeš sama naučiti letjeti, procijeniti sama da možeš na ispit, izaći na ispit i položit?

PG je letenje, zrakoplovstvo. Isto kao i letenje sa jedrilicom, zmajem ili avionom. Sva pravila su ista....

Ako imaš vozačku a vjerojatno imaš da li si sama naučila voziti, kupila auto, procijenila da si za spremna ispit, izašla i položila? Naravno da nisi. Ako nemaš sigurno ne razmišljaš da ćeš to na taj način.

Što se tiče pitanja zabrana. Nema smisla raspravljati. Kao da voziš auto bez dozvole.

Mislim da sam ti time dosta pomogao u razmišljanju.

Ako si zainteresirana proces ide ovako:

Redosljed:

- odabereš obučni centar (klub). Ako ne znaš koji provjeriš da li nekog poznaš, koji ti je blizu. Informiraš se.
- Pošalješ upit (nazoveš) za tečaj na koji ćeš dobiti odgovor (kada, gdje, koliko novaca i sl.)
- Klub koji si odabrala će te pozvati na početak tečaja (info dolazak).
U ZG a i drugdje je jesen doba godine kad kreću tečajevi (9. mj.)
- Upišeš tečaj. Moraš biti punoljetna ili 15 uz dozvolu roditelja.
- Obaviš liječnički pregled.
- Kreneš na tečaj (imaš predavanja, treninge, ispite)
- Marljivo skupljaš letove i znanje do zakonom zadanih uvijeta koje ti potvrđuju tvoji nastavnici da si ih stekla.
To sve traje oko 2 god. tj. jednu god za A stupanj ali time još nisi samostalni pilot.
- Prijavljuješ ispit uz potvrdu centra u kojem si obavila sve potrebno.
- Položiš ispit. A stupanj pa nakon nekog vremena i B stupanj.
- Od ovog trenutka možeš letjeti sama (bez svojih nastavnika)

Odgovori za drugi post:

- Samostalni si pilot, imaš dozvolu.
- Letiš po zrakoplovnim pravilima kontrole letenja na određenom području. Ne baš koliko, kada i gdje hoćeš.
- Javljaš se operateru letjelišta da najaviš da si tu i tu..(ako je više pilota jedan nazove)
- Za letenje PPG (motorno) postoji obuka i PPG dozvola.
- Pitanje: bez da me itko gnjavi? ne govori puno. Gnjavaža je kad bi letjela a pada kiša...
- Uglavnom te nigdje nitko neće pitati neumjesna pitanja ili ti braniti nešto što ne bi trebalo.... ako si na privatnom zemljištu vlasnik ti može dozvoliti ili zabraniti bilo što pa i letenje.

Kad se sve ovo stavi na papir djeluje mukotrpno i komplicirano ali nije. U klubu ćeš upoznati drage ljude s kojima ćeš se družiti, ići na letenje, djeliti troškove, razmjenjivati iskustva, možda se i zaljubljivati, odljubljivati, kupovati i prodavati djelove opreme, ići na nove letačke terene i sl...Koliko god letenje djelovalo kao individualna aktivnost vjeruj da nije a kad i ako kreneš na PG tečaj uvjerit ćeš se da nije.

Kraće od ovoga nisam mogao pa se nadam da nisam zagnjavio duljinom posta ali vani je +35 a ja pod klimom na 10 manje
pratim X-Alps, pijem kavu i imam vremena napisati što se možda drugima nije dalo. Nadam se da sam ti pomogao.

lp

badel

14 Palac gore: : Airie, CW, Damjancic, gburazer, hrvoje.vt, ibanjac, Irena, Laminar, MadMax, Morelli, Nik01, profa, toni, vedran_zgela    
Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 19:41 
Offline     DHV 1

Laminar i profa, zahvaljujem na linkovima , vidim da na popisu registriranih skola nema pjk Zagreb koji na svojim stranicama pise da skoluje , da li su oni pod imenom EKO ING d.o.o. ili ako nisu da ne idem kod njih ? Badel, 2 godine je jako ali JAKO dugo, ali dobro, to si napisao da je do A dozvole, a koliko mi je potrebno da napravim 1. visinski, kako to da recimo padobranci odmah 1. skok skacu sa 1 km( i taj 1. skok je samo 2 tjedna nakon upisa skole) i upravljaju padobranom bez da su drzali komande ikada prije u zivotu a kod paraglidinga ispada da je to drama , da je to samoubojstvo, kako oni prezive ?

Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 20:04 
Offline     DHV 2

pticica je napisao/la:
kako to da recimo padobranci odmah 1. skok skacu sa 1 km( i taj 1. skok je samo 2 tjedna nakon upisa skole) i upravljaju padobranom bez da su drzali komande ikada prije u zivotu a kod paraglidinga ispada da je to drama , da je to samoubojstvo, kako oni prezive ?

prezive tako da se upise u tecaj padobranstva, da se ne prave da su najpametniji, da pitanja u vezi padobranstva najprije pitaju svoje nastavnike i tek onda ostale. Naravno ima i pametnih. Ti obicno ne ostaju dugo. Isto vazi za paragliding. Ima jedna stara izreka: "postoje stari piloti i postoje hrabri piloti, a nema starih hrabrih pilota". Nek ti je sa srecom.

pozz

3 Palac gore: : Irena, Ivica B., kbelcar    
Vrh

PostPostano: uto 07 srp, 2015 20:15 
Offline     DHV 1-2

Član od: sub 29 kol, 2009 11:18
Dao Palac gore: : 197 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 172 / Palac dolje: : 0
Padobranstvo i paragliding iako izgledaju slično, zapravo su potpuno različiti.

Padobrancima padobran služi da uspori slobodni pad prije slijetanja i da imaš neku kontrolu gdje ćeš sletjeti, koristiš ga tek u posljednjim minutama leta, dok je u paraglidingu poanta što dulje ostati u zraku koristeći uzlazne stupove zraka i visiš ispod krila od početka do kraja leta. I sama konstrukcija krila je drugačija (paraglider više sliči avionskom krilu), drugačiji je i način polijetanja (paraglideri polijeću sa određenog brda u vjetar ili sa ravnice pomoću vuče).

Kad jednom navučeš sjedalicu s krilom na sebe i kreneš trčati po ravnici da bi ga digla iznad sebe i tek kada se nađeš u toj letećoj klackalici, tek tu shvatiš koliko tu ima stvari koje sama jednostavno ne možeš naučiti.

Na ispit možeš i prije 2 godine, ovisno koliko brzo usvojiš fiziku takvog sistema, vremenu koji možeš odvojiti za to, vremenskim prilikama na području gdje se odvija škola a ponajviše (samo)kontroli i poštovanju prema elementima koji te okružuju a koje ni ne primjećuješ hodajući po zemlji. Isto tako postoje i pravila koja treba usvojiti kako bi letenje bilo sigurno za sve letače, pa je stoga (srećom) polaganje ispita ovdje uvjetovano pohađanjem škole i potvrdama instruktora da si usvojila neophodna znanja. Da ne spominjem čitanje vremenskih uvjeta i procjenjivanje da li ti možeš letjeti u tim uvjetima. Za početak će to raditi tvoj instruktor, a kad položiš to ćeš morati sama a tada je bolje da znaš krilo kojim upravljaš i sebe i svoje sposobnosti upravljanja u određenoj kombinaciji uvjeta.

Letenje paragliderom je vježba koja traje čitav život i nema neke milosti prema greškama. Čim stekneš više iskustva na različitim terenima, u različitim uvjetima, pod vodstvom iskusnog učitelja koji će ti objasniti što možeš očekivati i što treba gledati i kako se ponašati, to bolje za tebe. Možda ti izgleda da ti popujemo, no vjeruj mi svi odgovori ovdje su potpuno dobronamjerni i dolaze iz velikog iskustva - bolje naučiti na tuđim nego na vlastitim greškama, zar ne? ;)

Paragliding je prekrasan sport, želim ti da čim prije sigurno letiš i uvjeriš se u to i sama :)

I.

Well she's walking through the clouds
With a circus mind that's running round
Butterflies and zebras
And moonbeams and fairy tales
That's all she ever thinks about
Riding with the wind...

6 Palac gore: : Airie, badel, hrvoje.vt, kbelcar, profa, vedran_zgela    
Vrh

PostPostano: sri 08 srp, 2015 0:08 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 17:40
Dao Palac gore: : 318 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 455 / Palac dolje: : 2
Pozdrav,

Opis školovanja u PJK ZG je tu:

http://www.pjk-zagreb.hr/index.php?opti ... =3&lang=hr

Obuka se radi u Obučnom centru Parafreek za klubove Parafreek, Zagreb i Flyway. Ima ukupno 10-ak nastavnika koji su na terenu sa učenicima po potrebi. Najčešće 2-3 za 10 učenika.

Do prvog visinskog se dođe obićno za 2 mjeseca ako si redovna na treninzima na manjim brdima kojih ti treba 30-ak.

FYI Eko-ing je škola od klubova Feniks (Kalnik) i Fenis (Zagreb).

lp

badel

Vrh

PostPostano: sri 08 srp, 2015 9:24 
Offline     DHV 2-3

Draga Petra,

padobranaca bi bilo vrlo malo kada bi ih se za prve skokove bacalo s primjerice 100m.

Uf, meni je dosta piskararanja, ovo se sve moglo obaviti u 15 minuta na kavi i šmugnuti na start da se pokaže o čemu se zapravo radi, a ondak opet u birtiju na dodatna pitanja :D

:O:

3 Palac gore: : badel, profa, SZ    
Vrh

PostPostano: sri 08 srp, 2015 11:49 
Offline     DHV 3

Član od: uto 25 kol, 2009 8:35
Dao Palac gore: : 1360 / Palac dolje: : 13
Dobio Palac gore: : 4177 / Palac dolje: : 20
Irena me je pretekla s odgovorom vezanim za razliku između padobrana i paraglidera. Krenuo sam i na padobranstvo sredinom 90-ih, kad još nisam točno znao što bih, pa sam probavao. Kad sam shvatio da je padobranstvo na gurtnu sa PD-21 (padobran desantni 21 polje) samo 5 minutno padanje bez kontrole, odlučio sam se ipak za letenje. Padobranci su šašavo društvo, iskaču iz ispravnih aviona! Šalu na stranu svijeta. Padobranstvo se dijeli na brojne discipline, ali je osnovn pitanje što želiš od zrakoplovstva. Npr., osobno volim biti dugo u zraku, pa sam izabrao u paraglidingu disciplinu preleta, dok me precizno slijetanje i agrobatsko letenje ne zanimaju, kao nit padobranstvo. Volim da mi adrenalin postupno nadire, pa se povlači, pa me opet opiči i raspiči, pa ma malo opusti. I tako satima. Nešto kao tantrički...

Mogu posvjedočiti da svaki deda ili baba mogu skočiti padobranom na automat ili gurtnu. Malo će se ugruvati, ako ne doskoče pravilno i to je to. Isto tako mogu posvjedočiti da svaka baba ili deda mogu poletjeti paragliderom na školskom brdu i kod slijetanja se opet malo mogu ugruvati, ako ih krilo s vjetrom razvuče po tlu. Međutim, mogu isto tako odgovorno tvrditi, ako zakačimo tog istog dedu ili babu na krilo i strmeknemo ih s nekog visinskog starta usred sunčanog dana, da imaju 50 % šanse da ostanu živi i isto toliko šanse da slome vrat.

S obzirom, Petra, da imaš taj nepopravljivi lakonski pristup aktivnosti koja je sve samo ne bezazlena i koja se teško može kontrolirati bez vreće znanja i iskustva, želim ti puno sreće u samostalnom bavljenju parajedrenjem. Trebat će ti.

Ako se ikad upoznamo, zasigurno Saša (Arie) neće biti najneljubazniji tip kojeg si srela u paraglidingu.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Time zone: Europe/Zagreb [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: