»

PG linkovi

Vrijeme/prognoze (forum)

Vrijeme/prognoze

Logo
Sada je: sri 14 stu, 2018 22:28.

Time zone: Europe/Zagreb

Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Koordinator letenja i ilegalni instruktori
PostPostano: uto 12 srp, 2016 21:04 
Offline     DHV 2

Član od: uto 01 ruj, 2009 17:57
Dao Palac gore: : 78 / Palac dolje: : 2
Dobio Palac gore: : 506 / Palac dolje: : 5
Dragi prijatelji, u tijeku je akcija spašavanja jednog paraglidera na području Bjelopolja, dok se jedan drugi letač (sa područja Šibenika ) nije javio na telefon nakon slijetanja, te je GSS stavljen u pripravnost za spašavanje.

Zašto ovo pišem;
Došlo je vrijeme da se uvede opcija koordinatora letenja, odnosno osobe koja će biti kontakt za sve pilote koji dođu na start, a isti će se njemu javljati prije i poslije letenja te će mu pokazati ovlaštenje za letenje ili će letjeti uz nadzor instruktora. Najbolje bi bilo da to bude operator letjelišta, ili netko koga on ovlasti za to.

Zašto je to bitno, e pa zato je postoji hrpa debila koji uče ljude letenju, a da za to nisu ovlašteni, da ne spominjem kako i sami nemaju pojma o letenju.

Nadalje, zato jer postoji hrpa kretena koji voze ljude u tandemu, a da za to nemaju dozvolu.

E pa svi koji ste se u tome prepoznali napu.... s. ..r.a.

Do sada sam sudjelovao u nemalom broju spašavanja pilota, a još veći dio akcija spašavanja paraglidera sam osobno organizirao i moram vam priznati da opće nije ugodno trpit tu neizvjesnost, dali će netko preživjeti ili ne.

Dario, moram ovdje spomenuti i tebe, a ujedno te molim da se ozbiljnije uhvatiš svoga posla i da kreneš sa kažnjavanjem debila i kretena jer jedino tako im se može stati na kraj.

U ovih 14 godina letenja upoznao sam svakakvih ljudi koji su mi prirasli srcu i od kojih sam puno toga naučio o letenju, ali i privatnom životu, međutim pojavljuju se sve više pametnjakovića kojima ovdje među nama nije mjesto.

Ako se netko našao uvrijeđenim, a obučava ljude bez ovlaštenja i znanja, te iste vozi tandemom, rado ću mu ustupit svoj broj telefona pa se vidimo.

Molim vas da razmislite o opciji koordinatora letenja, a tebe Dario molim da pročešljaš te centre koji dovode ljude do kirurgije, a ne do pravog letenja.

2 Palac gore: : JERKO, čule     1 Palac dolje: : Jure
Vrh

Naslov: Re: Koordinator letenja i ilegalni instruktori
PostPostano: uto 12 srp, 2016 21:29 
Offline     DHV 2

Član od: ned 13 ruj, 2009 10:46
Dao Palac gore: : 120 / Palac dolje: : 5
Dobio Palac gore: : 448 / Palac dolje: : 8
Mislin da malo pretjerujes, nit je ovo prvi slucaj da je nekog privarija venturi na Bjelopolju, a niti bi ga koordinator spasija u ovom slucaju.
A ovi sta se "nije javija" ustvari se javija svima zivima koje je ima u imeniku...i sad ide po ovoga sta je emigrira u vecu pripizdinu od one iz koje je krenija...

2 Palac gore: : Mari(j)o, SZ     1 Palac dolje: : Forca
Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 21:52 
Offline     DHV 2

Pa da se javio koordinatoru, onda bi isti znao gdje je on i sve bi bilo Ok. Nije stvar gdje ga je vjetar otpuhao, nego gdje i kad je sletio.
Vidis Jure, mogao je on zvati i svog cacu sta se mene tice ali decki koji su bili sa njim su se zabrinuli.
A decko je pocetnik koji je letio bez nadzora, al je inteligentan pa je stavio track, stoga smo shvatili da je sve Ok.

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 21:55 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:53
Dao Palac gore: : 494 / Palac dolje: : 8
Dobio Palac gore: : 1284 / Palac dolje: : 11
Forca je napisao/la:
al je inteligentan pa je stavio track, stoga smo shvatili da je sve Ok.

Još se i qrči. :yup: Neka, ak ima s čime...
Al što je s prvim? Imate ga na kontaktu?

http://www.knjigovodstveni-programi.hr
http://www.kronwin.hr
http://www.opz-stat-1.kronwin.hr/
http://www.hub.kronwin.hr/
http://www.dbasewinner.eu

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:03 
Offline     DHV 2

Upravo su ga skinuli sa stabla. Sve je Ok

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:25 
Offline     DHV 1-2

Član od: čet 18 vel, 2016 19:18
Dao Palac gore: : 35 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 9 / Palac dolje: : 0
Ce onda moj instruktor letenja bit uz mene svaki puta kad se ja odlucim poletit...bilo sa Gasparca..Bjelopolja..Godace...pm..
A ako ostanem na drvetu uz ovlštenje instruktora ...to ce bit po zakonu i kao takvo ce bit ok

???

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:34 
Offline     DHV 1-2

Član od: ned 14 lis, 2012 17:44
Dao Palac gore: : 5 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 2 / Palac dolje: : 6
Hahahaha bas sam se nasmijo ovim glupostima nemas sta radit pa pisat glupostima i cekat ko ce sta objavit :fool:

1 Palac dolje: : hrga
Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:36 
Offline     DHV 1-2

Član od: ned 14 lis, 2012 17:44
Dao Palac gore: : 5 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 2 / Palac dolje: : 6
Ako on istruktor nikad vecu glupost nisam cuo od istruktora :-D

1 Palac dolje: : hrga
Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:39 
Offline     DHV 2

Pa da odeš u školu letenja, kao i svi normalni ljudi onda bi naučio da ti je instruktor svetinja dok ne dobiješ dozvolu. Kad stekneš dozvolu, tek onda možeš razmišljat da sam odeš na takve terene.

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:43 
Offline     DHV 1-2

Ja sad pitam..jos jednom...uz ovlastenje instruktora ako zavrsim na drvetu...je to ok??? Koji kordinatori i pm...recimo Bjelopolje..teren u vlasnistvu HS...dodem.sa kombijem kao djelatnik HS..rastrem krilo i gas..mislim..ideja za kordinatore i nije losa stvar..al.samo ako je slucaj organiziranog letenja..treba definirati sto je to organizirano letenje...uvjete koje mora ispunjavati...bla..bla...

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:47 
Offline     DHV 2

Član od: ned 13 ruj, 2009 10:46
Dao Palac gore: : 120 / Palac dolje: : 5
Dobio Palac gore: : 448 / Palac dolje: : 8
Tribalo ga je ostavit do jutra, da nauci lekciju kako triba. :crazy:

Nemoze na svaku situaciju u zivotu bit odgovor vise kontrole, vise papirologije, vise birokracije.
Triba nekad pustit Darwina da odradi svoje.
Ako pet glavonja koji skupa dođu letit nisu dovoljni kapaciteti da razmine brojeve, ako ih vec nemaju, prije nego polete onda mi se cini da nije na ostatku populacije da se sekira radi njih.
Sta se tice koordinatora, mozes li zamislit ko bi se normalan to uvatija radit na nekom startu di je dnevno 20, 30, 50 letaca, sta stranaca, sta lokalaca, pocetnika i samoubojica...
Na letenje se uvik ide grupno (dva i vise), i mislim da je grupa dovoljan nivo sigurnosti. Skupa smo dosli skupa cemo se vratit, ako neko zapne rjesavamo ga sami ili zovemo pomoc ako nismo u stanju.
Prebacivanje odgovornosti na koordinatora je korak u krivom smjeru.

5 Palac gore: : Damjancic, Forca, hrga, Robert, Roman Lavriv    
Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 22:58 
Offline     DHV 2

Ma ideja koorinatora nije da bude odgovoran, nego da pokrene akciju ukoliko je to potrebno, a to bi uvijek bio netko od prisutnih na startu.

Malo je to optimistično, ali moglo bi rezultirati dobrim stvarima.
Slažem se sa tobom da se svi brinemo za svoje, odnosno za ekipu sa kojom smo došli, ali nije uvijek tako. Mi u PJK trenutno razvijamo aplikaciju za lociranje pilota, koju ćemo prezenirati kad bude gotova, a koja bi mogla pomoći u ovim stvarima.

1 Palac gore: : Airie    
Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:03 
Offline     DHV 2

Ako pet glavonja koji skupa dođu letit nisu dovoljni kapaciteti da razmine brojeve, ako ih vec nemaju, prije nego polete onda mi se cini da nije na ostatku populacije......[/quote]

Ovo lajkam

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:08 
Offline     DHV 1-2

Nakon zavrsavanja na drvetu pilot je lociran...obavjesteni su kolege letaci iz susjedne drzave i ucinjeno je sve sto je bilo u nasoj moci...relativno je brzo i reagirano od strane gss BiH te je doticni skinut oko 22 h ...znaci..sranja se dogadaju...nazalost ne zadnji puta...

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:11 
Offline     DHV 2

Znam Marijo, od samog početka sam u toj akciji.
Sranja se desavaju, ali u zadnje vrijeme ih se zaredalo previše, neke nažalost i sa smrtnim posljedicama.

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:14 
Offline     DHV 2

Član od: uto 25 kol, 2009 17:40
Dao Palac gore: : 321 / Palac dolje: : 1
Dobio Palac gore: : 458 / Palac dolje: : 2
Pozdrav svima,

da malo rasčistimo stvari.

Današnje spašavanje je počelo jer smo na Kalniku preko stanice primili poziv u pomoć. Pilot je javio lokaciju, rekao s kim je, gdje je i da si sam ne može pomoći. Ja sam bio ukopčan na startu kad sam ga čuo i saznao osnovne informacije. Zamolio sam članove svojeg kluba da se aktiviraju i kontaktiraju nekog na terenu pošto mu se nitko na stanicu ne javlja, u nezgodnom je položaju i ne zna koliko će izdržati. Traži da aktiviramo GSS itd. Tu Bruno odrađuje brzo i vrhunski jer pozna sustav, ljude itd...

Organizirano letenje je svako letenje gdje nisi sam. Jedan pazi na drugoga i otprilike treba znati situaciju. Ako kojim slučajem ideš sam javiš se nekom prijatelju, prije i poslije da se zna da je sve ok. Bruno ne priča o nekoj striktno zakonskoj regulativi (jer ona između ostalog postoji) već je to u aspektu sigurnosti.

Hipoteze što bi bilo kad bi bilo ne drže vodu i ne želim u tome smjeru ni razmišljati. Ovdje nije ni upitno da li se moglo spriječit. Pilot je zeznuo, otišao u područje gdje nije mogao nazad i ok. Problem je u komunikaciji i nadzoru klupskog kolege koji nije u fazi samostalnog letenja.

lp

badel

3 Palac gore: : Airie, Franco, Poli    
Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:16 
Offline     DHV 2

Član od: uto 09 ruj, 2014 22:22
Dao Palac gore: : 115 / Palac dolje: : 0
Dobio Palac gore: : 520 / Palac dolje: : 0
Ma sve se mislim bili ili nebi odgovorio, ali moram. Iako shvaćen kao kontra pravila tip, ja nisam taj i tvoje Forca u potpunosti podržavam. To nije restrikcija slobode letenja. To je osnovna kultura da kada dožeš na bilo koji sportski aerodrom.
i hoćeš poletiti imaš sandučić u koji ubaciš list papira (formular) gdje piše ko šta i u kojoj zoni leti, i u isto vrijeme ima i broj moba, pa na njega pošalješ poruku sa istim informacijama. Pa to nije nikakvo ograničenje, to nam svima u nekom trenutku može spasiti život, ili možda čak i hrpu drugih života nedaj bože. Pa zamisli samo da te malo zdrma i ti krivo sletiš i samo je...i gležanj izvrneš a nemaš nikakve komunikacije, i tu čekaš i plačeš a niko nezna niti otprilike gdje si. To je ono najmanje što se može učiniti jedna jeb..a sms poruka pa taj kontrolor letjelišta po potrebi ima i kontakt sa najbližim kontrolnim tornjem i tako to kad već nismo i sami na aero bandu, a i nenose svi radio stanice. To je osnova kulture da se nekome na čijem smo terenu javimo da smo tu i do kada čemo biti. Samo naprijed takve ideje treba gurati jer nisu ništa nova svi ostali vidovi letenja ih koriste, samo ih treba preuzeti.To je za bolje svih nas i za više sigurnosti. I da naravno baš mi je drago što su ta dvojica uspješno aterirala bez večih problema. E da u međuvremenu dok ovo pišem bi još novih postova. Jere je u pravu što se tiče grupe, al zato uvijek može vođa grupe poslati sms tu smo za nedaj bože nrpr. udesa u sred gustog oblaka pa vas neko vašom ili njegovom krivicom pokupi gore.Inaće tu smornu dužnost na aerdromima obično na manjim snose tajnici kluba, ili večima dežurni tornja. Uostalom i poletišta su u neku ruku aerodromi.

LP Mladen

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:18 
Offline     DHV 1-2

Znas..opasan je ovo sport..i svaka greska se placa..skupo..pilotska dozvola te ne stiti od sranja koja ti se mogu dogodit....osim sto ti omogucuje da ako gines gines po zakonu..a protiv sam toga...svatko od nas mora sam prosudit..procijenit...sto moze a sto ne moze..osobno mi je u planu stjecanje dozvole..i to cu odradit...al opet ponavljam...to me nece zastitit od svih opasnosti koje me ocekuju u zraku..nit cu radi dozvole bolje moc reagirat na neke sutuacije..

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:24 
Offline     DHV 1-2

Komunikacija preko radiostanica je postojala...sa nase strane je kontaktiran Dejvid Šantić..pilot iz Bihaća...alarmirana je gss spašavanja..najvjerojatnije je onda sa vise strana i od vise ljudi koji su culi poziv u pomoc pomoc i pozvana...super..i jos jednom...nije bilo da se nije znalo za njega...koji vam je k...

Vrh

PostPostano: uto 12 srp, 2016 23:31 
Offline     DHV 2-3

Član od: pet 28 kol, 2009 10:53
Dao Palac gore: : 494 / Palac dolje: : 8
Dobio Palac gore: : 1284 / Palac dolje: : 11
Ma dajte ljudi, dosta filozofije. Forca je u pravu i ponekad možda pretjeruje, al kad se nagledaš svakakvih sranja, uostalom, kao i on, pušeš i na hladno. Dvije stvari bismo ipak trebali imati na umu, a to je "razmijeni brojeve mobitela", "uključi radiostanicu". I iako se ni sam ponekada toga ne držim, mislim da je to ipak ispravno. Nije letenje samo tvoj gušt, svima iz ekipe je drago da se na kraju lijepog letačkog dana skupite u bircu i maznete pivu, a ne da u nekoj pustopoljini skupljaš nekog og nisi do prije sat vremena niti poznavao. Znajući Brunu, on će biti zadnji koji se ne brine za sve koje je vidio taj dan u zraku.

http://www.knjigovodstveni-programi.hr
http://www.kronwin.hr
http://www.opz-stat-1.kronwin.hr/
http://www.hub.kronwin.hr/
http://www.dbasewinner.eu

2 Palac gore: : hrvoje.vt, Mari(j)o    
Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Time zone: Europe/Zagreb

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.